— Цей залізничник бреше, — сказав він Калодонтові, який заглибився в думки. — Я не вбивав Мехцінського. Я міг би легко знайти залізничника і спитати, чому він так сказав, але мені ясно, що той зараз перебуває під посиленим наглядом міліції. Не знаю тільки, навіщо він бреше, хто його до цього примусив і навіщо?
— Може, міліція? — замислився Калодонт. — Можливо, міліція хоче з'ясувати цей випадок за всяку ціну і будь-яким способом.
— Не думаю, — відповів гість. — Зрештою, там був ще один свідок події. Знаю про це напевне і дивуюсь, що він не з'явився до міліції, не дав ніяких зізнань, зникнув, як дим. А був там напевне. Такий невисокий чоловік. Я встиг помітити, що в нього був якийсь чудернацький капелюх, — котелок чи щось таке.
— Чи є «Свєрщик» (Цвіркун)? — спитав тонесенький голосок за шибкою.
— Не мороч голови! — буркнув Калодонт.
— Дайте йому, пане, — порадив гість Калодонта. — Що його обходить наш клопіт?
Калодонт узяв кольоровий журнал для дітей і простяг у віконечко.
— Прошу пачку «Моряків», — попрохав у цю ж хвилину якийсь чемний голос за вітриною. Чоловік з сірими очима, попереджаючи заклопотаного Калодонта, взяв цигарки з полиці і простяг у півкружне віконечко в обвішаній ілюстрованими журналами вітрині. Під сонцем травневого дня сипнув тисячами блисків чудовий брильянт на пальці невеликої, але широкої й дужої руки.
Невисокий пан у котелку і з парасолькою, який брав цигарки, насилу стримав вигук подиву. Він швидко заплатив і хутко пішов звідти. Біля трамвайної зупинки поруч з інститутом глухонімих він сів на стовпчику огорожі й довго спостерігав кіоск, щось записуючи в своєму блокноті.
— А може, варто було б деякий час посидіти тихо? — невпевнено поцікавився Калодонт.
— Чому? — здивувався гість. — Ми й надалі робитимемо своє. Ми завжди повинні бути готові до боротьби, де б це не було потрібно. Скрізь, де снує найгірша варшавська шпана, де вона отруює життя в цьому місті. Не можу тільки зрозуміти, звідки походять намагання організовано діяти проти нас? — додав він напружено. — Бо щось таке готується; я виразно бачу це із статті.
Він підвів обличчя, на якому раптом спалахнули страшні очі, знайомі Калодонтові з нічної прогулянки.
— Не бачу причин, заради яких, скажемо, варшавська шпана схотіла б устрягнути до цієї афери. Не їх справа — оці дрібні хуліганські штучки… Але… хто знає? В усякому разі, ми й надалі робитимемо своє, завжди будемо там, де потрібне наше втручання. Чи ви згодні з цим, пане Юліуше?
— Так, — замислено відповів Калодонт. — Йдеться про те, щоб усе свинство, всі скандали, хамство, лайки, брутальне насильство й хуліганство — діставали б відсіч на кожному кроці. Щоб за зло, яке чинять негідники, їм платили б негайно ж. Правда ж? Саме це потрібно?
— Так, — просто відповів чоловік з сірими очима. — Ви сказали те, про що я завжди думав. Дуже ви мені близькі в цю хвилину, пане Юліуше. Ви розумієте мене, а це так рідко трапляється між людьми…
Калодонт зворушено шморгнув носом.
— І тому, — додав гість, — ми підемо на ярмарок городини на Кошиках. Думаю, що там збереться весь цвіт городників столиці — треба буде роздивитися. Прошу повідомити Компота й Шмігла про цю прогулянку. Ярмарок розпочнеться післязавтра о дванадцятій годині. Зустрінемось ось у цій кав'ярні, — показав він рукою на ріг Єрусалимських Алей і площі Тшех Кшижи.
— Буде зроблено, — службовим томом відповів Калодонт. — Не розумію тільки одного… — завагався він.
Чого саме?
— Не розумію, навіщо ви, пане, носите з собою зброю?
— Я?! — здивувався той.
— Ну-у-у… так… — невпевнено ствердив Калодонт. — Оця вчорашня історія?
— Яка історія? — легке роздратування забриніло в голосі співрозмовника.
— Ну… ви тероризували з допомогою револьвера шофера з машини «Руху» й наказали йому везти себе з Ринку на Саську Кемпу.
— Я? Що за вигадки? Це якесь непорозуміння! — гість схопився з місця.
— А хто ж? — пробелькотів Калодонт, нервово шарпаючи себе за вуса. — Цей шофер сьогодні ранком був у мене, коли привіз ранкові газети. Він розповідав — і ще тремтів весь від страху. Я порадив йому тримати язика за зубами, бо, як почне патякати, може мати великі прикрості. Здається, він зрозумів.
— Пане Юліуше, — ледь всміхнувся чоловік з сірими очима. — Після першого ж дня моєї популярності в Варшаві вже хтось починає під мене грати. Повірте: я не маю зброї й не тероризую шоферів.
— Цікаво, — насупився Калодонт. — Хто б це міг бути? Той шофер казав: єдиний, що міг бачити того, хто вистрибнув з його машини, був якийсь непоказний добродій у котелку і з парасолькою, котрий саме стояв на тротуарі.
— Добродій? У котелку і з парасолькою?.. — тихо й роздумливо повторив чоловік з сірими очима. — Я вже десь бачив таку постать… Ага, це як побили отого лікаря… Хто ж це може бути? Чого він плутається то тут, то там?
— Чого він шукає?.. О рани Ісусові! — схопився він на ноги, стукнувшись головою об бляшану трубу «кози». — Невже це той, у вагоні, на Східному вокзалі?.. У того, що стояв за тим залізничником… теж була парасолька.
Двері відчинилися без стуку, й зайшов редакційний кур'єр.
— До вас, пане редакторе, якась жінка, — повідомив він Колянка.
— Нехай зайде.
— Отож бо й є, що не хоче, — знизав плечима кур'єр. — Чекає внизу і просить, щоб ви, пане редакторе, зійшли до неї.
— Гарна? — спитав Колянко.
— Нічого собі, — відповів кур'єр поважно. — Трохи сільська.