Злий - Страница 75


К оглавлению

75

Колянко поволі йшов подвір'ям.

Куди їдемо, пане редакторе? — весело спитав один з редакційних шоферів. Колянко зупинився, поміркував хвилину, потім відповів з усміхом:

— Дякую, пане Мар'яне, піду пішки. Така погода…

І вийшов на Єрусалимські Алеї. Трохи відійшовши від воріт редакції, він зупинив таксі.

— До Арсеналу, — кинув, сідаючи в машину.

За кілька хвилин Колянко вже заходив до кімнати поручика Міхала Дзярського в будинку Команди міліції.

Дзярський уважно перечитував папери в товстій картонній папці рожевого кольору. Побачизши Колянка, він закрив папку й устав.

— Добрий день, редакторе, — привітався він з усміхом. — Радий, що ви прийшли, не відкинули мого запрошення. Є безліч справ, які треба з вами обговорити. Прошу сідати.

Він показав на стілець навпроти столу.

— О, ні, — ущипливо всміхнувся Колянко, — тільки не на цьому місці. Думаю, що ви мене запросили не для того, щоб я сидів на цьому стільці.

— Цілком слушно, — буркнув Дзярський. — А тепер до справи. За хвилину сюди зайде Юзеф Сюпка, залізничник. Я допитуватиму його і тому запросив вас сюди. Хочу…

— Дякую за запрошення, — жваво перебив Колянко, — я приємно вражений. Сподіваюсь, цей факт відкриє нову еру в наших взаєминах.

— Я б хотів… — спокійно продовжував Дзярський, барабанячи пальцями по столі, — щось вам запропонувати.

— Що саме? — обережно спитав Колянко, примружуючи свої насмішкуваті очі.

— Перемир'я. Спілку. Співробітництво, — сухо відповів Дзярський, дивлячись просто в обличчя Колянка.

— Приймаю, — байдуже згодився Колянко, — і радію з вашої пропозиції. — Ага, — додав він, — що ви скажете на те, щоб залучити до цієї спілки лікаря Гальського, людину, яка…

— Чудова думка, — перебив Дзярський, — можете далі не говорити. Я згоджуюсь.

— Прекрасно. Гальський візьме на себе психологічну сторону проблеми, ви — юридичну, а я — морально-суспільну.

— Якої проблеми? — поцікавився Дзярський.

— Проблеми чоловіка з білими очима.

— Ви хотіли сказати, пане: чоловіка в котелку і з парасолькою, — поправив Дзярський.

— Це дурниці, — заперечив Колянко, зіскакуючи з підвіконня. — Я переконаний, що чоловік з білими очима не носить ні котелка, ні парасольки, що він взагалі не злочинець та не зводить ніяких злодійських рахунків. І поки що він не відповідає ніяким нашим уявленням про нього. З самого початку я був на боці цього винищувача варшавських хуліганів і ніколи не крився із своєю симпатією. Ви радили мені тоді опублікувати статті про нього, і це теж було спробою перекреслити мої плани.

— Правильно, — зауважив Дзярський спокійно. — І я зовсім не здивувався, коли ви не погодились. Але тепер ситуація змінилась, і думаю, що інформування громадської думки про ці справи може дати корисні наслідки.

— Я повинен над цим поміркувати, — роздумливо відповів Колянко. — Може, Сюпка внесе щось нове в наші відомості про цю проблему.

Дзярський підняв телефонну трубку, і за хвилину сержант Мацєяк привів Юзефа Сюпку і сів за друкарську машинку, яка стояла на столику.

Колянко пильно придивлявся до непоказної, невиразної постаті в залізничній формі з товстого, сукна.

— Прошу сідати, — сказав Дзярський, показуючи Сюпці на стілець навпроти себе. Сюпка сів, поклавши формений кашкет на коліна.

Сержант Мацєяк заклав у машинку чисту сторінку. Дзярський вийняв з рожевої папки якийсь друкований аркуш.

— Ось це ваше перше зізнання, — показав він Сюпці. — Ви склали його зараз же після смерті Мехцінського.

Сюпка кивнув головою. Колянко відвернувся до вікна й запалив цигарку, вдивляючись в яскраву блакить варшавського неба над дахами палаців у стилі барокко.

— Ви пригадуєте свої зізнання? — коротко спитав Дзярський.

Сюпка кивнув головою.

— Так точно, — хрипко відповів він.

— Отож прошу мені сказати, пане Сюпко, — продовжував Дзярський, — щось точніше про ту четверту особу в вагоні, про яку ви згадуєте в своєму зізнанні. Що з нею сталося? Чому вана не дала зізнань отам на вокзалі? Де поділася?

— Цього я не знаю, де той чоловік подівся… — почав Сюпка ламким під нервування голосом. — Про нього я можу небагато сказати. Фактично, як тільки все сталося, пін відразу ж десь подівся. А коли я біг, щоб повернути гальмо, він наскочив на мене ззаду, холера його знає, чи хотів мені перешкодити, чи й сам по морді схопив та біг чимдуж до виходу. Я тільки помітив, що коли він сунув до дверей, то загубив капелюха дорогою, такий круглий, знаєте, пане, що то їх колись носили. Котелок — он як він називається.

У Дзярського дуже закалатало серце, але навіть найменший блиск очей не зрадив його хвилювання. Колянко раптом відвернувся, цигарка випала в нього з пальців. Сюпка не помітив цього ефекту своїх слів, бо Колянко стояв у нього за спиною. Мацєяк писав не дуже швидко, але старанно й наполегливо, ні на що не звертаючи уваги, крім своєї роботи.

— Пане Сюпко, — обізвався Дзярський, байдуже граючись олівцем, — прошу вас, поміркуйте добре і згадайте ще хоч якусь деталь, що стосувалася б цієї четвертої особи.

— Ніякої деталі більше згадати не можу, — офіціально відповів, трохи поміркувавши, Сюпка. — Ну, такий невисокий був, мабуть, такий, як я, може, трохи вищий. Темно було, ви ж самі, пане, розумієте, більше я нічого й не бачив.

— А може, ви, пане, уточните своє перше зізнання про того, хто бився з Мехцінським? Може, спробуєте ще раз нам його описати?

— Уточнити зізнання про цю особу не можу… — знову почав Сюпка своїм офіціальним стилем, — бо ледве міг його побачити, так швидко все сталося. Описати його теж не можу, бо не роздивився… Тільки те… — тут він нервово проковтнув слину, і голос його зарипів від розпачливого хвилювання, — тільки те, як він свою нещасну жертву схопив і кинув…

75