Злий - Страница 63


К оглавлению

63

— Не буду тебе тут бити, чуєш! — гукнув він. — Пам'ятай! Але як зустріну втретє, то… — в голосі його був такий розпач і таке страждання, що Морица раптом охопив жах. Не тямлячи себе, не відчуваючи болю в розбитій руці, він шарпнувся, мов сполоханий на смерть птах, і вирвався з рук невідомого. Поїзд швидко в'їздив на колію Східного вокзалу. Мориц відскочив назад. Сюпка з несамовитим криком скотився з полиці на лавку. Темна постать вглибині кинулася вперед, гублячи по дорозі котелок і відкидаючи парасольку.

Чоловік з білими очима, мов ракета, метнувся вперед. Темна постать сплелася з Сюпкою в один клубок, що з лементом котився до виходу.

— Гальмуй! — гукнув Сюпка.

Чоловік з білими очима останнім стрибком прошив повітря. Все даремно. Саме розсунулися з швидким пневматичним придихом двері з обох боків вагона, і осліплений жахом Мехцінський, мов навіжений, кинувся ліворуч, просто під колеса гданського експреса, який в'їжджав на станцію. Залунав страшний крик. Сюпка повис на гальмі, і весь вокзал задвигтів від тривожних сигналів.

Темна постать у розірваному комірці з ріжками, з полум'ям на жовтих щоках, стрибнула в темне розгалуження рейок Східного вокзалу. Блискавично й гарячково нишпорила вона серед паровозів і вагонів, у людській юрбі, що скупчилася навколо місця нещасного випадку, у вагонах та на пероні. Не знайшовши нічого, темна постать повернулася в електричний поїзд, забрала котелок і парасольку й просковзнула обіч Сюпки, вже оточеного міліціонерами й агентами залізничної охорони. Цей поспіх не дав невідомому помітити силует у сусідньому вагоні, схилений у позі безмежного розпачу й болю. Людина ховала обличчя в долонях. Правиця її була оздоблена чудовим брильянтом, що відсвічував райдужним блиском, відбиваючи вогні на пероні.



Квітневий вечір у Скаришевському парку був повен мелодій і пахощів. Із ставків тягло вологим гіркуватим повівом, на лавах сиділи поодинокі пари. З містечка розваг на Зеленецькій долинали уривки музики та вигуки на гойдалках; кущі й алеї парку повнилися зітханнями й шепотом.

В глибині Скаришевського парку сотні років росло прадавнє височезне дерево з могутнім корінням. Його широкий замшілий стовбур, здавалося, не відчував весни; лише високо, вгорі, аж на стрімких гілках, зеленіли молоденькі пагони, звістуючи пишне зелене верховіття. Того вечора затрималося біля старого дерева троє плечистих підлітків у дешевих піджаках з вугластими плечима. Голоси у них були захриплі, рухи невпевнені.

— Знаєш, Стасеку, — заявив один з них, — варто б зробити, нарешті, цю невеличку ілюмінацію.

— Варто, — притакнув Стасск. — Де горить, там голова не болить.

— Не в тому справа, — обізвався третій, — але фейєрверк буде, як лялечка. Я вже давно накинув оком це порохно.

Вони почали пхати жмутки витягнених з кишені газет в дупло та між сучки.

— У мене є навіть трохи гасу, — похвалився один, витягаючи з кишені пляшку. — Я й про це подумав. Навіщо йому марнуватися в майстерні?

Підліток стукнув пляшкою об стовбур, вона розбилась, рясно заливаючи гасом кору. Потім один з хлопців запалив сірника й притулив до змочених гасом газет. Бухнуло високе полум'я. Троє хлопців стояли віддалік і з задоволенням милувалися на справу своїх рук. В алеях парку знялася тривога.

На одній лаві одхиливсь од своєї супутниці невисокий хлопець у куртці з шерстяним шарфом і наблизився до трьох любителів світлових ефектів.

— Дуже гарно, — промовив він трохи шепеляво. — У вас, бачу, велика фантазія. Ви дозволите?..

Шепелявий розпечатав пачку «Спорту» й почастував піротехніків. Дерево горіло з сичанням, полум'я бухало дедалі вище. Один з хлопців підійшов ближче, силкуючись запалити цигарку, що викликало новий вибух сміху. Звідусюди лунали голоси:

— Пожежа! Горить!

Цигарки, нарешті, були запалені, і хлопець у куртці заявив:

— Шкода, щоб марнувалися такі таланти. Отож у мене є для вас, панове, така пропозиція…

Він гукнув у бік своєї лави:

— Чекай, Фелю, зараз повернуся! — Потім з трійкою веселих ілюмінаторів сів на лаві неподалік і заглибився в жваву розмову. Від Торговельної залунав передзвін пожежних машин, які хутко мчали до парку.



Роберт Крушина сидів у невеличкій темній кімнатці, біля поламаного столика для друкарської машинки й підраховував. Перелічував, креслив на зібганих брудних сторінках, вкритих цифрами й словами, обчислював з висолопленим язиком, — думав. Нарешті скінчив, глибоко зітхнув і вигукнув:

— Шаю!

З вікна, що виходило в темну криницю подвір'я, скочив хлопець у прогумованій куртці і з фамільярною пошаною нахилився над Крушиною.

— Так точно, пане начальнику!

— Скільки ти вже їх назбирав?

— Сорок сім, пане Крушино.

— З них половина відпаде. Мусить бути добір. Вербування це раз, добір — два. Тільки як зробити? Я ж повинен побачити цих паршивців.

— Дуже пристойні хлопці, один в одного, — запевнив Шая. — У мене є думка, — додав він за хвилину. — Огляд ми зробимо в готелі на МДМ. Дуже гарне приміщення. Просторе, багато повітря, елегантно, ніхто не перешкоджає. Що ви про це думаєте, пане Крушино?

— Гадаю, що це чудова думка, — заявив Крушина, зручно розкинувшись у кріслі. Він почував себе розкішно, як солідний начальник такого здібного підвладного. — І взагалі думаю, що перед тобою, Шаю, — велике майбутнє. Дуже добрий механізм у черепі, — похвалив він ласкаво, із знанням справи.

— Дякую, пане Крушино! — скромно всміхнувся Шая. З усієї ного постаті променіла прихована радість. Компліменти з уст такого авторитета! Коли він посміхався, видко було, що в нього немає передніх зубів: Шая втратив їх порівняно недавно, під час невдалої спроби зняти годинник з руки п'яного, який виявився зовсім не таким вже п'яним.

63