— Чудово все складається, — з ентузіазмом вигукнув Мориц. — Я саме туди їду.
— Який збіг! — замислився Сюпка…
В цю хвилину на перон вповзла довга змія приміського поїзда. Двері розсунулися з лунким пневматичним придихом, і Мориц з Сюпкою, дружньо підтримуючи один одного, зайшли всередину. Слідом за ними увійшов якийсь низенький чоловік, що вже довгий час уважно спостерігав їх раптову стихійну приязнь. За хвилину пневматичні двері зачинилися, і поїзд рушив, заглибившись відразу в магістральний тунель.
— Ви, колего, куди? — спитав Сюпка, втрачаючи рівновагу і хапаючись за стіни.
— До Аніна, — стурбовано мовив Мориц. — Це ж той поїзд, ні?
— Той самий, — авторитетно запевнив Сюпка, — бо я теж туди їду.
Він силкувався вхопитися за сталевий прут над головою, але був занадто п'яний і занадто низенький. Обоє втиснулися всередину вагона; поїзд сильно колихався, гуркотів на стиках рейок.
— Власне, — гукнув Мориц до Сюпки, — я сам не знаю, по яку холеру пхаюсь до цього Аніна.
— Я теж не знаю, — відповів Сюпка, сідаючи на лаву й скидаючи черевики. У вагоні було порожньо, дві зіщулені постаті, дрімаючи, сиділи вглибині, досить далеко одна від одної.
— Тільки й того, що просплюся десь на повітрі, — з п'яним смутком запевнив Мориц. — Уперше цього року… Ніч вже тепла…
— Ні, ні, — палко запротестував Сюпка. — Підеш, брате, до мене. Шуряк виїхав, є вільне ліжко.
Потім він широко позіхнув і додав:
— До Аніна час… А поки що я просплюся, — кажучи це, він спритно видряпався на багажну полицю, зібгався клубком, кокетливо підморгнув Морицу й заснув.
Поїзд мчав по високому насипу, серед темних будинків Повісля. Мориц відчув раптовий приплив люті.
«Поб'ю морду цій блощиці, — думав він, вороже поглядаючи на сплячого Сюпку. — Навіщо тягне мене Іуда до якогось Аніна?»
В ньому спалахнуло раптове п'яне бажання скандалу. Він побачив вогник сірника в глибині вагона.
— Пане! — гукнув він, — чи немає у вас цигарки?
Скулена біля вікна постать не відповідала; пасажир, здавалось, дрімав, не чуючи вигуку. Мориц рушив по вагону, похитуючись. Поїзд в'їхав на магістральний міст, під яким поблискувала Вісла тисяччю вогненних відбитків. Мориц упав на лавку. Він потер руками обличчя й підвівся, відчуваючи в серці прикру образу. Хистким кроком підійшов до пасажира, який курив цигарку: це була непомітна й скромно одягнена постать. Мориц зупинився між лавками, широко розставивши ноги, і кинув з викликом:
— Ну, що? Дасте ви, пане, цигарку, коли вас чемно просять, чи ні?
Пасажир не відповідав, він курив далі, похиливши голову.
— Ти! — заверещав Мориц, — скільки разів тобі повторювати, ти…
В цю хвилину пасажир підвів голову, і Мехцінський побачив підняті на нього зовсім білі очі. Мориц відразу ж протверезів.
«Це він — сяйнуло в серці. — Ці очі! Тоді!.. В комісаріаті ота дівчина… говорила про очі!»
Йому раптом згадалися зовсім забуті слова. Він відскочив назад і процідив крізь закляклі губи:
— Ой, пане, як я хотів вас зустріти…
Потім змолов у зубах проклін і несподівано хлюпнув потоком найогидніших лайок. Раптово пробуджений Сюпка підхопився, стукнувшись головою об дах вагона, протверезився і з жахом став вдивлятися униз. Постать позаду підняла голову, але не рушила з місця.
Мехцінський — зігнутий, напружений, охоплений жадобою бою — весь час відступав назад, наче беручи розгін для стрибка. Пасажир, що курив цигарку, підвізся й відкинув недокурок. Він був щуплий, невисокий; півморок, фантастичне коливання вагона, який весь час двигтів і хитався з боку на бік, стирали деталі його постаті, залишаючи лише силует: невисокий, напоєний якоюсь несамовитою енергією, гнучкий і грізний. Він зробив крок до Морица і сказав голосно:
— Ви, пане, краще відчепіться від мене, добре?
У зелених очах Мехцінського блиснуло шаленство.
«Боїться! — сяйнула в голові думка. — Боїться! Мене! П'ятдесят тисяч! Сто тисяч! Кудлатий мене озолотить! Буду у Варшаві першим!»
— Згашу тобі ці білі очища! — вигукнув він несамовито. — Задмухну оці бандитські ліхтарі! Кудлатий заплатить!
Блискавичним рухом відкинув тулуб назад і, не замахуючись, коротким ривком ноги націлився в живіт супротивника. Досі не було випадку в кар'єрі Морица, щоб після цього удару, найвлучнішого з влучних, супротивник не скорчився із стогоном на землі — досить було скочити йому каблуками на очі й горло, щоб справа була закінчена найжорстокішим способом. Цього разу було інакше. Атакований відхилився невловимим рухом буквально на міліметр, черевик Морица розтяв повітря. Мориц відскочив, мов кіт, і знов став навпроти цих страшних білих очей.
— Дайте мені спокій, чуєте! — вигукнув атакований, і Сюпка затремтів, охоплений холодом з голови до ніг. Була в цьому голосі погроза й розпач, безмежний, страшний розпач, напоєний якоюсь жахливою таємницею. Але Морицу знову здалося, що білоокий боїться. Неймовірно швидким рухом він викинув праву руку вперед, націляючись у голову ворога, яка зараз була за сантиметр від сталевої рами багажної сітки. Це був геніальний удар, легкий і швидкий, як думка, обміркований і несхибний — голова ворога мусила з хрустінням пробитого черепа вдаритись об сталевий гак і безвладно впасти, мов скривавлена куля. Але сам диявол сидів у чоловікові з білими очима! Кулак Мехцінського вкрився кров'ю, вдарившись об сталевий прут. Чоловік з білими очима ступнув до Морица і залізним рухом схопив за куртку: на правій руці його блиснув чудовий брильянт.