— То на коли ж призначити цей огляд? — спитав він запобігливо.
— Я тебе повідомлю, — відповів Крушина.
Він устав, накинув плащ і, не прощаючись, вийшов з кімнати. За п'ять хвилин він вже відчиняв двері до контори кооперативу «Торбинка».
— Ти, ананасе! — мовила Анеля, виходячи йому назустріч. — На тебе чекає якийсь хлопець.
— Тут? На мене? — здивувався Крушина.
— Тут, тут, — передражнила Анеля. — Невисокий, веснянкуватий, з носом у небо. Таку мову мені відразу загнув, що я мало не луснула. Сидить, чекає.
Крушина почервонів, спершу від напруження думок, потім від ніяковості.
— Чекай, Анелю, — обізвався він невпевнено, — кажеш, чекає? Ну що ж, поклич його. Я зараз таке всмолю — йому відразу перехочеться… — додав він з безсилою люттю й пішов до кімнати Метеора, в якій не було нікого. За хвилину в двері постукали, й на порозі став Кубусь. Крушина втягнув його до кімнати й замкнув двері.
— Звідки ти тут?
Кубусь флегматично роздивився навколо.
— Я мушу з тобою поговорити, Крушино, — заявив він невимушено, але рішучо, що здалося Крушині нахабством.
— Ти, козаче! — просичав Крушина, мружачи очі. — Тільки без таких номерів, добре? Без цього тону, прошу тебе… Бо змиєшся швидко й безболісно… Гляди!
Малі очиці Крушини стали колючі, мов шпильки, мускуляста долоня залізним рухом стисла плече Кубуся. Куба безтурботним, але дужим рухом скинув долоню Крушини із свого плеча.
— Крушино, — він глянув безбоязно йому в очі. — Переведи подих, кию ти зламаний, і плинтуй від мене. Раджу тобі як друг. Ну, зараз!
— Очиці Крушини розширилися від подиву, нижня щелепа одвисла. Так ще не говорив до нього жоден підвладний. Тепер слід було вдарити, оперіщити, вмити мазкою, відібрати здоров'я й сили, зробити шмаття з цього фраєра.
Мускуляста долоня затремтіла, але не вдарила; з тремтінням впала вниз і полізла в кишеню по цигарку. В піднесених вгору бровах Куби, в болісно здивованому виразі його круглого веснянкуватого обличчя був добре знайомий Крушині вираз готовності до остаточної сутички — до боротьби на життя і на смерть. Цього Крушина не боявся, але цього й не передбачав у невисокому веснянкуватому хлопцеві з бару «Насолода», якого вважав за симпатичного спортивного афериста або за кумедного шахрая-картяра.
— Як ти мене тут знайшов? — буркнув він розгублено.
— Це вже моя справа, — твердо відказав Куба.
— Адже ти мав дзвонити ще вчора? Чому не подзвонив? — дедалі слабше питав Крушина.
— Не було потреби. А сьогодні я мусив тебе побачити.
— Сюди не можна! — гримнув з новою люттю Крушина. — Чуєш, холую! Я не казав, щоб ти сюди приходив! Як ти це зробив?
— Заткнись, — порадив Куба.
В очах Крушини запалахкотіла нестямна лють.
— Мехцінський неживий, — повільно й спокійно промовив Куба, запалюючи цигарку.
— Що?! — гримнув Крушина, перекидаючи стільця.
— Те, що ти чув. Мориц неживий. Потрапив позавчора під поїзд. На Східному вокзалі.
— Звідки ти про це знаєш?
— Це вже моя справа. Занадто малий ти філософ, Крушино, щоб довідуватись про такі речі.
Крушина розірвав галстук і комірець. Якусь хвилину він стояв остовпілий, раптом відчувши себе, наче гвіздок, що потрапив між молотом і ковадлом. Він не знав, чи вбити йому цього нахабного, конопатого поганця, чи стиснути руку й заприсягтися у вічній дружбі. Взагалі не знав у цю хвилину нічого. І тому гукнувши: — Чекай тут! — він прожогом вибіг з кімнати. Одним стрибком пролетів коридор і з грюком відчинив двері до кабінету Мериноса. Там стояло троє в робочих фартухах і, мнучи в руках кольорові клапті пластмаси, розмовляли з Мериносом. Меринос спокійно повернувся до Крушини.
— Ах, Роберте, — промовив з гримасою, — що за манера заходити до кімнати, де працюють.
— Пане голово… Па-а-ане голово… — пробелькотів Крушина. — Щось важливе… Щось справді ду-уже важливе!
— Перепрошаю, громадяни, — звернувся з милим усміхом Меринос до людей у фартухах, — але пан Крушина, як бачите, такий схвильований, що треба дати йому висловитись.
Люди у фартухах обмінялися ще кількома чемностямн з Мериносом і вийшли. Коли двері замкнулися, Меринос ів за письмовий стіл і гримнув:
— Ти що, здурів? Знов ці ваші вибрики в присутності робітників. Ти, Роберте, або зрозумієш, чого я від тебе очу, або поїдеш до Кротошина на заслання, хаме дурнуватий!
— Па-а-ане голово… Перепрошаю… Але це дуже важливо! Мехцінський неживий! — видушив з себе Крушина.
Меринос мовчки, пронизливо глянув на нього. Потім питав швидко:
— Звідки ти знаєш?
— Прийшов один з моїх людей… з нових… Колега Морица… Позавчора його завербував. Спеціаліст по видовищах.
Меринос скочив з-за письмового столу, підійшов до Крушини і з несамовитою силою схопив його за лацкани піджака. Обличчя йому почало тремтіти від нестямного гніву.
— Сюди прийшов?.. Сюди, нагору? Ти заплатиш за це, якщо…
— Пане голово! Па-а-ане голово… — белькотів Крушина. — Я дав йому номер телефону… Це свій… Дуже цінний фраєр… Сам не розумію, як він знайшов… Я вже більше не буду… Я не розумію!.. Я йому скажу, щоб більше сюди не приходив, бо не можна!
Могутнім поштовхом обох рук Меринос відкинув Крушину від себе. Той гримнув на підлогу, як манекен. Меринос сів за письмовий стіл і запалив цигарку.
— Слухай, Роберте, — обізвався він стриманим, спокійним голосом, — як виникне така необхідність… ти мусиш надолужити цей недогляд. Ти ж знаєш добре, що контора кооперативу «Торбинка» не існує для наших людей, що вона для них абсолютно заборонена. Знаєш також, що передбачає статут, на випадок порушення цієї заборони, правда?