— Може, трохи прогуляємося? — спитав Колянко,
— Охоче!
Дзярський відіслав машину.
Вони йшли Новогрудською вулицею до центра, прямуючи під низькими ліхтарями серед голих ще дерев у млі вогкого вечора, що снувався поміж чорними мурами.
— Слухаю вас, пане поручику, — нагадав Колянко. — Чекаю вашого реваншу.
Коли Дзярський скінчив оповідати, Колянко сказав:
— Наскільки я встиг вас вивчити, ви розповідали мені все це зовсім не з огляду на якусь там гру чи необхідність реваншу. У вас є своя мета.
— Правильно, — відказав Дзярський, — я хочу, щоб ви про це написали.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Якусь хвилину вони йшли мовчки. Раптом Дзярський зупинився.
— Редакторе, — мовив він рішуче, — я мушу побачити лікаря Гальського.
Колянко наче отямився від задуми.
— Я ж сказав вам, пане, що він і досі непритомний, у її у нього півгодини тому. Розмовляв з його палатним лікарем.
— Це нічого, — буркнув Дзярський. — Ви, як хочете, а я повертаюсь. — Він рушив назад, до лікарні.
— Я іду з вами, — наздогнав його Колянко.
Вони швидко пройшли Новогрудською і увійшли на територію лікарні. Колянко впевнено вів Дзярського по коридорах головного будинку. Біля дверей окремої палати, де лежав Гальський, вони зустріли низенького кремезного лікаря в білому халаті. У нього було втомлене обличчя і ще більш втомлені очі.
— Чудово, що ми вас зустріли, пане докторе, — привітався Колянко. — Ось це пан поручик Дзярський із Головної команди міліції, який хоче побачити Гальського. Можна це зробити?
— Що там бачити? — знизав плечима лікар. — Тяжкий випадок. Гальський весь час лежить непритомний, хоч є надія, що він з цього якось видряпається.
— І все-таки можна зайти? — спитав Дзярський. Це запитання звучало чемно, але досить офіціально.
— Звичайно, — не дуже охоче згодився лікар. — Якщо вам у службовій справі, пане поручику…
Лікар обережно відчинив двері вузької, довгої кімнати, пофарбованої в синьоблакитний колір. Вглибині стояло ліжко з температурним листком над узголів'ям. Обіч нього — біла тумбочка й два стільці. В кімнаті панував півморок,
Дзярський, Колянко і низенький лікар наблизилися до ліжка. З кожним кроком обличчя їх витягалися від подиву. У Вітольда Гальського були широко розкриті очі: він ясно й свідомо дивився з-поміж бинтів.
Лікар швидко й обережно взяв руку хворого і намацав пульс. Потім натиснув кнопку дзвоника на стіні й повернувся до Дзярського й Колянка:
— Іду приготувати все потрібне для ін'єкції, — і хутко вийшов з кімнати.
Безкровні губи Гальського з зусиллям ворухнулися, в його очах жевріло якесь благання. Дзярський і Колянко нахилилися над ліжком і почули шепіт:
— Пам'ятаю, пригадую, це ж редактор…
По спині Колянка пробігло тремтіння, коли він зрозумів, що Гальський звертається до нього.
— Спершу мене побили… але як… а потім… — щось на зразок усміху відбилося на обличчі Гальського. — …потім я бачив ці очі… світлі, палаючі… Він мене сюди привіз…
Бліді повіки впали на втомлені зіниці, відгороджуючи пораненого від усього світу, біле обличчя тепер зовсім зливалося з бинтами, які його оповивали.
— Уффф! — хрипко зітхнув Колянко, — аби це тільки йому не пошкодило.
Швидко й беззвучно відчинилися двері, і до кімнати в'їхав скляний столик на коліщатках. На ньому стояли коробочки з шприцами й різні складні медичні прилади. Слідом за низеньким лікарем увійшли дві сестри.
— Дуже перепрошаю, панове, — промовив лікар гостро й нервово, — але треба вийти з кімнати. Нічого не вдієш, пане поручику, — продовжував він, наче попереджаючи опір з боку Дзярського, — але в цю хвилину тут порядкую я.
Дзярський глянув на нього з симпатією і мовчки вийшов разом з Коляпком.
Юліуш Калодонт чекав.
Якщо чиєсь життя можна назвати чеканням, то Юліуш Калодонт з деякого часу жив саме таким життям.
Тридцять разів, устаючи з ліжка й одягаючи ранкові капці, Юліуш Калодонт запитував себе, чи об'єкт його туги носить капці та які саме: з задниками чи без них? Розбиваючи за сніданком яєчко, зварене м'яко, Юліуш Калодонт запитував сам себе, чи він любить яєчка на м'яко, а як ні, що він їсть на сніданок?
Господиня Юліуша Калодонта, бабуся на ім'я Гелена i на прізвище Ліпінська, дійшла за цей час висновку, що в світі діється щось недобре. Коли Юліуш Калодонт в котрий уже раз повертався додому опівночі і ще довго ходив по кімнаті, вигукуючи якісь слова, старенька тривожно натягала ковдру на вуха, шепочучи тремтячим голосом:
— Що сталося з паном Калодонтом, найсвятіша діво? Наче підмінили його! Не інакше: стане актором!
Цей діагноз для неї був справді катастрофічним, бо ж походив з її смутного досвіду, набутого півстоліття тому; це були спогади про кількох молодих акторів варшавської сцени, яким вона прибирала й варила та які не заплатили їй ні гроша, не кажучи вже про інші прикрості.
Тимчасом нічні мандрівки Юліуша Калодонта означали, що він готується до надзвичайно серйозної розмови, яка неодмінно мала відбутися.
Кілька разів старого відвідувала Марта Маєвська, з якою з'єднувала його щира дружба. Марта частенько зупинялася по-сусідськи біля кіоска, і вони охоче розмовляли на різні теми, від погоди аж до почуттів. Марта була дуже стримана, але Калодонт зробив з її скупих слів висновок, що той білявий лікар швидкої допомоги, з яким вони познайомилися в комісаріаті, — без сумніву, людина гідна уваги. Але всі спроби Калодонта зав'язати розмову про ті дивовижні ясні, пронизливі очі, про які Марта так схвильовано говорила в комісаріаті, натрапляли на глуху стриманість і мовчання; отож кінець кінцем Калодонт вирішив, що Марта про них забула або принаймні хоче зовсім забути.