Злий - Страница 163


К оглавлению

163

ЗЛИЙ повернувся в кімнату, і Дзярський сів за письмовий стіл. Він довго вдивлявся в чітко вирізьблене обличчя ЗЛОГО, в його ясні, іскристі очі. Ні, це обличчя і очі не викликали в нього симпатії. Поручик Міхал Дзярський найбільш любив злагодженість — злагодженість сердець і почуттів, так само як і гармонію в людському суспільстві. Він палко вірив, що всі сили в світі, всі сили в людині мають бути підпорядковані владі думки, розуму, мудрих законів. Чоловік, що сидів навпроти, був якимсь незвичним акумулятором сили, енергії, людської динаміки, і чим довше Дзярський вдивлявся в нього, тим краще розумів причини його разючих, неймовірних перемог. З проникливою інтуїцією він виявляв у цьому обличчі і в цьому невисокому худорлявому тілі той найістотніший елемент дикої, хижої сили, той елемент на межі матеріальної сили й духовного напруження, який робив цю людину нездоланною для найдужчих, для цілих ватаг озброєних ворогів. Пронизливі, суворі, невиразного кольору очі Дзярського неприхильно вивчали ЗЛОГО — байдуже пробігли по його атлетичній грудній клітці і сильних, хоч на вигляд і не дуже могутніх руках, глянули на обличчя і нарешті втупились у сірі, аж до білини очі заарештованого. ЗЛИЙ опустив очі. Він не зміг витримати цього проникливого погляду, — за ним наче стояли невичерпні можливості й сила людської думки, що організовує життя.

— Я не вбив… — раптом обізвався ЗЛИЙ. Сказав це тихо, ніби не закінчуючи фрази.

Чудова інтуїція Дзярського забила на сполох. «Чого не договорив? — подумав схвильовано Дзярський. — Якогось слова він не вимовив».

— Хотілося б вірити, — кинув Дзярський роздратовано. — Але ви повинні довести це перед судом. І факти й передумови, а головне, певні зізнання серйозно свідчать проти вас.

— Гаразд, — сказав ЗЛИЙ, — я доведу. Є свідок, який підтвердить, що Мехцінський сам упав під поїзд.

— Такий низенький?.. — глузливо посміхнувся Дзярський. — В котелку? З парасолькою, так?

— Цей самий, — кивнув похмуро ЗЛИЙ, — тільки я не маю, де його шукати. То ви, пане, бачу, теж дещо знаєте?

— Знаю, — мовив Дзярський, — знаю, наприклад, що з другим убивством буде набагато важче. Хіба що доведете своє алібі… — Дзярський раптом обірвав: він усвідомив, пі мимоволі підсуває ЗЛОМУ засоби оборони.

— Алібі? — на смаглявих щоках ЗЛОГО несподівано спалахнув рум'янець. — З цим буде важче. Адже ж ви не вірите мені, що я тієї ночі допізна простояв біля однієї брами на Фраскаті. Як зрештою стою майже щодня.

— Повірю, — сухо промовив Дзярський, — я дещо чув про ці мовчазні серенади. Але суд може не повірити.

— Ви офіціально ведете слідство? — несподівано запитав ЗЛИЙ; зовсім нова нотка забриніла в його голосі, нотка гравця, який поновлює гру з новими силами.

— Цілким офіціально, — холодно відповів Доярський, старанно приховуючи неспокій. — Ваші зізнання будуть записані. — «Я не в формі, — заклопотано подумав поручик, бо ж інакше хіба він вгадав би, що я трохи хвилююсь? І справді, все це скидається на цікаву розмову, а не на слідство».

— Прошу тоді занотувати, — чітко промовив ЗЛИЙ, — що я знаю, хто написав оту фатальну статтю в газеті «Експрес вєчорни». Отже, коли б я хотів мститися, я вбив би Едвіна Колянка. — Останні слова він вимовив з підкресленим сарказмом; потім замовк і крадькома поглянув, яке раження справили його слова на Дзярського. Дзярський посміхнувся без іронії.

— Слухайте, Новак, — сказав він щиро, — все, що ви говорите, дуже похвальне, але ж ви не дитина і розумієте, що такі аргументи не мають ніякісінького значення. Міфічний свідок і логічне розумування надто слабенькі засоби оборони в процесах у справі вбивства. Знайдіть мені чоловіка в котелку, примусьте його скласти позитивні для вас зізнання і переконайте мене, що вам ще до вбивства Якуба Віруса було відомо, хто написав цю статтю. Не знаю, як ви зможете все це довести. Просто не уявляю собі. Тимчасом труп репортера і зізнання залізничника Сюпки — речові докази, які неможливо перекреслити.

ЗЛИЙ удруге опустив очі. Він відчував себе фехтувальником, який раптом зрозумів, що набагато слабший від свого супротивника.

— Новак, — заговорив через хвилину Дзярський, — ви можете зрозуміти, що таке законність?

— Постараюсь, — просто відповів ЗЛИЙ.

— Бачите, в організованому суспільстві, яке свідоме своєї мети, в суспільстві на високому щаблі розвитку є тільки одне єдине право і тільки воно зобов'язує. Це — правний кодекс, створений на основі загальновизнаної моральності, на елементарному розрізненні добра і зла. Чим уміліше ми організуємо суспільство для боротьби за прогрес, за розвиток, за краще життя, тим рішучіше ми повинні дотримуватись єдиного і виняткового права, що однаково зобов'язує нас усіх. Саме в цьому і полягає законність, розумієте?

— Розумію, — сказав ЗЛИЙ. Він дивився на Дзярського з виразом такого зосередження, що в душі Дзярського щось здригнулося.

— То чого ж тоді своїми вчинками ви заперечували цю просту і ясну істину? — майже вигукнув Дзярський. — Якщо ви розумієте це, то повинні також зрозуміти, що в нашій країні нема місця для приватної ініціативи в галузі права, що це — ніщо інше як порушення законності, — отаке правосуддя навласнуруч; що в нас є один-єдиний закон, який зобов'язує всіх, і є люди, які покликані цього закону пильнувати! Порушення закону — навіть з найкращими намірами — буде покаране з усією суворістю! Нападник і авантюрист, котрий діє, як йому здається, з благородною метою, з точки зору права — все одно авантюрист і нападник, який порушує громадський спокій. І ви, Новак, за це будете віддані до суду і, сподіваюсь… суворо покарані.

163