Злий - Страница 32


К оглавлению

32

— Ні, ні, — промовив він, — прошу не турбуватися… Уже все гаразд. Такі паскудні шибеники… — м'яко поскаржився він, як добрий безпорадний вихователь.

— Ви хочете вийти зараз чи, може, підвезти вас трохи? Ми їдемо до парку, — повідомив Генек.

— Я поїду з вами, пане, — несподівано заявив той. — Зараз вже пізня година — ще можуть напасти на вас. Я поїду з вами, так буде певніше.

— Не будьмо дітьми… — почав Генек, — ми ж у місті…

— Я поїду з вами, — рішуче повторив пасажир з бакенбардами. — Я мушу вам віддячити. Ви кинулися мені на допомогу з благородною мужністю, і тепер я мушу вас захистити, пане…

— Шмігло… — підказав трохи приголомшений цим старосвітським рицарством Генек, — Евгеніуш Шмігло…

— Моє прізвище Компот, а ім’я Фридерик, — відрекомендувався пасажир з бакенбардами. — Фридерик Компот. Щасливий познайомитися з вами, пане, в таких незвичайних обставинах. Вірю, що ми будемо друзями. — Він сердечно простяг руку.

Скурчик, не звертаючи на них уваги, байдуже перелічував гроші, розвалившись на лаві посеред машини; такі розмови й сцени йому нічого не говорили.

Генек сів за кермо й прикусив губу від болю, пускаючи машину. Автобус рушив. На вхідній приступці все маячила якась непомітна тінь. Може, почепився хлопець. Ззаду за автобусом лінії № 100 рушила вантажна платформа. Серед шести постатей, з високо піднятими комірами, сидів хлопець у береті й розповідав:

— Пляшка не розбилася, бо тільки-но я впав на того великого, як мене шофер схопив за ногу… Ну, ми ж їм заплатимо… Цей водій, кий йому в око, не має права жити ніде інде, як у лікарні… Інакше нам нема чого з’являтися на очі Кудлатому. Можемо відразу братися за лопати й копати собі могилу після такої засипки…

Автобус проїхав Лєшно і звернув на Новотки: минувши Муранув, він досить повільно посувався серед нових будівель та обпалених коробок колишнього гетто. На Інфлянтській вулиці темнів величезний масив автобусного парку.

Генек в’їхав через широкий отвір у бетонній загорожі, повернувся на крузі, освітленому десятками потужних ламп, що колихалися вгорі на проводах, минув бокси для переливання лігроїну та мастила й під'їхав до величезного ангара з півкружним опуклим дахом.

…Скурчик десь зник, і Генек з Компотом пішли до нештукатуреного будинку. Там у великій залі з широкими вікнами стояли столи й особисті шафки. Зала була порожня, Шмігло витяг рушник і мило із своєї шафки й провів Компота до вмивальні, а сам пішов до канцелярії, де здав на ім’я диспетчера рапорт і взяв відношення до лікаря. Біль у ключиці ставав дедалі гостріший.

— Може, повідомити міліцію? — спитав канцелярист.

— Навіщо? — байдуже обізвався Генек.

— В усякому разі, ви добре зробили, що припинили рейс. Розумно, — похвалив той.

Фридерик Компот чекав Генека, — вже вмитий і посвіжілий. Вони разом вийшли з автобусного парку.

«Тепер, — подумав Генек, — щось та буде». Він дужче стиснув у руці метр грубезного кабеля в твердій ізоляції. Генек не помилився. Не ступили вони й кількох кроків вздовж огорожі, як пролунав пронизливий свист. Потім знов залягла тиша. Шмігло й Компот мовчки йшли вперед, у напрямі вогнів на Новотках. Знов залунав короткий посвист. Вони вперто простували в темряву; лише прискорений подих виявляв тривогу, що стискала їм серця. І Шмігло й Компот швидше відчували, ніж помічали присутність людей, які чаїлися в темряві. І раптом сім тіней з’явилося зокола і сім постатей, мов чорні, зіщулені коти, кинулися на них. Генек коротко замахнувся кабелем — і кістка хруснула під обмотаним ізоляцією свинцем. Компот змінився невпізнанно: мрійна м’якість обернулася на могутню флегматичну силу рівно працюючої машини; він бився тихо, з упертим сопінням, кожен рух його тіла закінчувався чиїмось стогоном у темряві. Генек зігнувся, щоб нанести другий удар, але тут відчув пронизливий біль у лівій руці. «Кричати! — підсвідомо майнуло в голові. — Біля воріт стоїть озброєний вартовий!» Але було вже пізно, голос його завмер у болісному стогоні, і Генек знепритомнів. Компот відчув, що його товариш падає. Він почав відбиватися з подвоєною силою, але тут перед очима його майнуло щось довге: перш ніж він встиг отямитись, велика, наїжена гвіздками дошка, видерта з риштування, з шаленою силою впала на шию й плечі. Страшний біль шмагнув Компота, він звалився і, падаючи, ще встиг побачити контур дошки, знову піднятої вгору. Затуливши голову руками, він чекав якусь секунду, з розпачем відчуваючи, що його залишають сили. Але дошка не вдарила.

Заточуючись, мов п’яний, Компот розтулив руки і глянув навколо. Неподалік лежали на землі три постаті: дві погнали й хрипіли, ніби конаючи, одна конвульсійно здригалася.

Третій був Евгеніуш Шмігло. Він лежав у бруді й поросі вуличного бруку, із закривавленим шарфом на шиї, в зім’ятій шапці, ліва рука його була неприродно викручена. Фридерик Компот похилився над ним і мов дитину взяв на руки. Випроставшись, він зрозумів, що боротьба ще триває, тільки десь віддалік, у темряві цегляної пустині навколо. Хто з ким зараз б’ється, зрозуміти було важко, але пронизливі крики з темряви, прокльони й стогони, повні смертельного жаху, свідчили, які страхітні й похмурі речі діються тут, поруч.

Фридерик Компот рушив уперед з Генеком на руках. Голова Генека звисала вниз, Компот знеможено похитувався, спотикався, осувався на цегляні борозни й ями. Цій брудній Сахарі, здавалося, не буде кінця. Аж ось перед ним замаячили обриси дерев’яного барака — збитої з дощок будки стрілочника бічної колії. Ударом ноги Компот відчинив двері, вніс Генека всередину і поклав на столі.

32